Śląskie pełne obcokrajowców? Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych, które zawiązało się w województwie śląskim ma ambitne plany, by studenci w województwie śląskim pochodzili m.in. Azji i Ameryki Południowej.
"Świat przeżywa dziś rewolucję w obszarze edukacji, internacjonalizacja edukacji jest jednym z jej elementów. Naszym celem jest promocja regionu śląskiego jako regionu opartego na wiedzy i najnowszych technologiach, dążenie do zwiększenia udziału studentów zagranicznych, tak by multikulturowość stała się faktem, także na śląskich uczelniach. Z tego właśnie wynika m.in. siła czołowych uniwersytetów świata, do których chcemy i staramy się porównywać. Nie ukrywam, że mamy nadzieję, że nasze działania przełożą się także na zwiększenie atrakcyjności regionu dla potencjalnych inwestorów zagranicznych z obszaru high-technology" - powiedział Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej prof. Jerzy Rutkowski z Politechniki Śląskiej.
Aby zrealizować swoje cele, członkowie Konsorcjum planują wyłonić agencję rekrutującą studentów z Azji oraz regionu Ameryki Południowej. To dynamiczne i otwarte społeczeństwa pragnące kształcić się na całym świecie. Dla uczelni wchodzących w skład Konsorcjum to także okazja do tego, by studenci mogli nawiązać znajomości, które łatwiej pozwolą odnaleźć się w na arenie międzynarodowej zarówno w życiu zawodowym jak i naukowym.
Uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum będą także aktywnie pomagać swoim międzynarodowym studentom w odbywaniu praktyk zawodowych u śląskich przedsiębiorców, poprzez współpracę z izbami i stowarzyszeniami gospodarczymi. Studenci-obcokrajowcy to bowiem naturalni ambasadorowie województwa śląskiego w swoich macierzystych krajach.
Konferencja prasowa prezentująca ideę Konsorcjum odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki, 9 września 2010 r. o godz. 11.00. Na spotkaniu obecni będą studenci-obcokrajowcy, którzy zdecydowali się podjąć studia w województwie śląskim. Konferencję poprowadzi JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, w wydarzeniu uczestniczyć będą władze zaangażowanych uczelni.
Uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum, oddalone od siebie maksymalnie 80 km, oferują studia na dowolnym kierunku, którego ukończenie gwarantuje uzyskanie dobrej pracy lub będzie podstawą do realizacji celów naukowych. W ten sposób Konsorcjanci pragną powiększyć potencjał ekonomiczny i kulturowy województwa śląskiego poprzez jego umiędzynarodowienie.
Konsorcjum powstało 4 maja 2010 r. Obecnie w jego skład wchodzi 9 uczelni:
Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach,
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej,
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
Chcą ściągać " tubylców " bo w kraju coraz mniej studentów ;)
8.09.2010 17:57
Dodał(a): ~interdyscyplinarni.blogspot
Czy fakt, że wyżej wymienione uczelnie wchodzące w skład ambitnego konsorcjum przyjmującego studentów z Azji i Ameryki Południowej wpłynie w jakikolwiek sposób na poziom kadry naukowej tegoż konsorcjum?