rektorzy.pl

Prof. Andrzej Karbownik ponownie został rektorem Politechniki Śląskiej

Prof. Andrzej Karbownik został wybrany na stanowisko rektora Politechniki Śląskiej na kadencję 2012-2016. Decyzją Kolegium Elektorów Uczelni stanowisko rektora obejmie po raz drugi – poinformował w środę rzecznik uczelni Paweł Doś.

„W wyborach prof. prof. Andrzej Karbownik był jedynym kandydatem. Na 162 osoby uprawnione do głosowania wzięło udział 161 osób. Za wyborem kandydata na funkcję rektora głosowało 85 osób” – przekazał Doś.

Prof. Andrzej Karbownik ma 65 lat. Z Politechniką Śląską jest związany od początku swojej kariery naukowej. Przed rozpoczęciem pierwszej kadencji rektorskiej był dziekanem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz dyrektorem Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem i Organizacji Produkcji.

Andrzej Karbownik jest byłym wiceministrem gospodarki, jednym z najbardziej znanych ekspertów ds. górnictwa i jednym z autorów programów restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Dwukrotnie kierował Państwową Agencją Restrukturyzacji Górnictwa, a w latach 2000-2001 był odpowiedzialnym za tę branżę wiceministrem gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Realizowany był wówczas najbardziej radykalny program reformy sektora węglowego – Janusza Steinhoffa, którego Karbownik był bliskim współpracownikiem.

Profesor jest związany m.in. z hiszpańskim środowiskiem naukowym. W latach 1979-80 – po uzyskaniu w 1978 r. stopnia naukowego doktora – odbył staż w Wyższej Technicznej Szkole Inżynierów Górniczych w Madrycie. Drugie stypendium w Madrycie przypadło na lata 1983-84. W latach 80. brał udział - jako wykładowca - w kursach podyplomowych z zakresu zarządzania w górnictwie w Fundacji Gomez Pardo. W ostatnich latach wygłosił na hiszpańskich uczelniach kilka wykładów o restrukturyzacji polskiego górnictwa. W 2010 r. został uhonorowany tytułem doktora honoris causa uniwersytetu w Oviedo.

Karbownik, oprócz stanowiska rektora Politechniki Śląskiej, pełni funkcję prezesa Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Jest członkiem Sekcji Ekonomiki i Organizacji Górnictwa Komitetu Górnictwa PAN, redaktorem naczelnym kilku branżowych pism oraz autorem wielu publikacji naukowych, opracowań naukowo-badawczych i ekspertyz dla przemysłu. Dobrze mówi po hiszpańsku i niemiecku, zna też angielski.

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności